Af Ole Maass
Et stærkt spillende HØJ-hold vandt som bekendt søndag aften den første ligakvalifikationsfinale mod KIF Kolding, men det har nu ikke slukket hverken håbet eller optimismen hos KIF-spillerne eller hos cheftræner Anders Eggert.
-Vi tror stadig på, at vi kan få finaleserien ud i en tredje altafgørende kamp på søndag. Men det kræver, at vi leverer bedre på nogle punkter sammenlignet med den første kamp i Ølstykke. Her får vi en skidt start, og vi havde svært ved at finde rytmen. Vi mistede timingen i vores spil, og da vi kom bagud med 12-5 i første halvleg så det rigtig skidt ud, konstaterer Anders Eggert
-Mod slutningen af første halvleg og i det første kvarter af anden halvleg viste vi mange gode elementer i spillet, som gør at vi tør tro på, at vi på vores hjemmebane i AL Sydbank Arena kan hente den sejr, som gør at vi kan holde finaleserien i live. Vi har en fantastisk hjemmebane, hvor vi har vundet de seneste 13 hjemmekampe. Og med over 3000 tilskuere i ryggen tror vi på da på, at vi kan vinde kampen. Men det kræver så også, at vi minimerer de tekniske fejl og leverer bedre afslutninger, så HØJ's målmand ikke igen disker op med 22 redninger. Mod sådan en modstander vinder man ikke en håndboldkamp. Det er vores opgave at gøre det bedre onsdag aften i Kolding – det kan vi også, slår Anders Eggert fast.
På et par andre områder er det en speciel kamp. Det er KIF-legenden Jens Svanes sidste hjemmekamp, og som den fighter Svane er har han fortjent en sejr i den kamp. Det er også et gensyn med tidligere KIF-træner Kristian Kristensen, som i denne sæson har ført HØJ's kvindelige ligahold til overlevelse i ligaen, og her imod slutningen af sæsonen er med som assistent for Anders Thomsen hos HØJ's mandlige ligahold. KK har naturligvis fortjent en varm velkomst til sin gamle hjemmebane, hvor han i 2 1/2 sæson stod i spidsen for KIF's mandlige ligahold i nogle sæsoner med både op- og nedture.
Anders Eggert slår da også fast, at det er lidt specielt nu at møde Kristian Kristensen som modstander på den anden banehalvdel.
-Jeg havde to fantastiske sæsoner som assistent sammen med KK. Det var jo ham, der hev mig ind som assistent, og vi blev både rigtig gode sparringspartnere og gode venner. Vi har også holdt kontakten ved lige, men her i de seneste uger, hvor der var optræk til, at vi kunne komme til at møde HØJ har vi ikke talt så meget sammen i telefon. Så vi har ikke afsløret taktiske finesser over for hinanden, konstaterer Anders Eggert med et skævt smil.
Onsdag aften med kampstart klokken 18.30 går det løs i AL Sydbank Arena. Kom i god tid i hallen. Der bliver trængsel – og når du har fundet din plads i hallen, så gi' den fuld gas i alle 60 minutter, så KIF for alvor kan mærke, at de har den 8. m/k i ryggen i denne vigtige kamp!

